Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija u Vladi Republike Srbije Jelena Begović razgovarala je u Parizu sa šefom za digitalizaciju Programa za razvoj Ujedinjenih nacija (UNDP) Robertom Opom o daljoj saradnji u oblastima veštačke inteligencije i biotehnologija.
U razgovoru, na marginama Ministarskog sastanka Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, istaknuta je liderska pozicija Srbije u razvoju ovih tehnologija, kao i mogućnosti njihove primene u zemljama u razvoju.
Posebna pažnja posvećena je razvoju jezičkih modela, kao i potencijalu da model razvoja veštačke inteligencije koji Srbija gradi od 2019. godine bude primenjen u širem međunarodnom kontekstu.
Saradnja sa UNDP predstavlja važan korak u jačanju digitalnih kapaciteta i inovacionih projekata, sa ciljem da Srbija nastavi da bude regionalni centar za razvoj veštačke inteligencije i naprednih tehnologija.
Begović se prethodno sastala sa Emanuelom le Ruksom, direktorom kompanije za velike podatke „Eviden”, vodeće evropske kompanije u oblasti superkompjutera.
Srbija je prva država u Jugoistočnoj Evropi koja je pustila u rad superkompjuter za veštačku inteligenciju, a u okviru nacionalnog plana Srbija 2027 planirana su dalja ulaganja u superkompjutersku infrastrukturu.
Na sastanku je postignut dogovor o formiranju razvojnog tima kompanije „Evidenˮ, koji će uskoro započeti rad u Srbiji, kao i uspostavljanje bliže saradnje sa Privrednom komorom Srbije (PKS), čime će se srpskim kompanijama omogućiti uključivanje u razvoj softverskih rešenja za korišćenje novog superkompjutera.
Posebno je istaknut potencijal primene veštačke inteligencije u javnom sektoru, naročito u zdravstvu i eUpravi.
Sagovornici su razgovarali i o daljem razvoju superkompjuterske infrastrukture i sve većim kapacitetima neophodnim za podršku inovativnim projektima, posebno u okviru BIO4 kampusa, koji će generisati velike količine podataka i otvoriti nove mogućnosti za primenu veštačke inteligencije u biotehnologiji.
Srbija među pionirima u razvoju novih tehnologija
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić, govoreći o značaju svoje današnje posete Parizu, ukazao je na njenu izuzetnu važnost ne samo za srpsko-francuske odnose, već i u mnogo širem kontekstu.
Đurić je naveo da Srbija zajedno sa Francuskom i Slovačkom, prijateljskim zemljama, predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju (GPAI).
I mi danas ovde, iz srca Pariza, šaljemo snažnu poruku da je Srbija jaka, da je Srbija slobodna i da je Srbija otvorena za biznis, naglasio je Đurić.
Prema njegovim rečima, važno je i što tu poruku šaljemo i u prisustvu ministara i zvaničnika iz 40 zemalja koje su danas u Parizu.
Mi smo zemlja koja ima šta da kaže kada je reč o nauci i tehnologiji. Naša zemlja je 2017. godine rukovođena vizijom tadašnje Vlade Srbije, predsednika Aleksandra Vučića i Ane Brnabić, usvojila program za e-government, a 2019. godine usvojili prvu Nacionalnu strategiju za veštačku inteligenciju, a ove godine i drugu od 2025. do 2030. godine, rekao je Đurić.
Šef srpske diplomatije je naveo da Srbija ima i Institut za veštačku inteligenciju, a kako je ukazao, oko 110.000 ljudi u našoj zemlji radi u IT sektoru.
To nam daje jednu sjajnu polaznu osnovu, zajedno sa ovim predsedavanjem Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju (GPAI), da se profilišemo kao jedna od nacija koje su pioniri u razvoju novih tehnologija, poručio je šef srpske diplomatije.
Sve to, ukazao je on, važno je za džep svakog građanina Srbije, za budućnost svakog deteta u Srbiji, kao i za srpske univerzitete i akademsku zajednicu.
I zato sam veoma srećan, što je i kao rezultat izuzetnog odnosa predsednika Vučića i predsednika Makrona, Srbija doživela tu čast da u ovom hramu diplomatije predsedava Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju (GPAI), zajedno sa Francuskom i Slovačkom, zaključio je šef srpske diplomatije.